OTO GALERİCİLERİ DERNEĞİ

Altunizade Açık Oto Pazarı

Eklenme Tarihi: 7.6.2012 11:39:38
Etiketler: Altunizade Açık Oto Pazarı
Altunizade Açık Oto Pazarı
Esnaf şikayetçi, vatandaş mağdur


İkinci el araç satıcı ve alıcılarının yıllardır buluşma noktası olan Altunizade Açık Oto Pazarı, her pazar satılık arabaları ağırlıyor. Hem bireysel satıcıların hem de oto galericilerinin araçlarını satışa çıkarttığı oto pazarı, kaldırımlara taşıyor. Bu durum çevre sakinlerini mağdur ederken, diğer taraftan pazara araç getiren oto galericileri 40 TL olan giriş ücretinin indirilmesini istiyor.İstanbul’da araç satıcılarıyla alıcılarını bir araya getiren açık oto pazarları yıllardır şehrin çeşitli yerlerinde kurulur. 5-10 yıl öncesine kadar ikinci el araç denilince akla ilk olarak oto pazarları gelirdi. İnternette araç satışı yaygınlaşmadan önce, oto pazarları ikinci el araç satışının en önemli adreslerinden biriydi.
Her ne kadar internet alışveriş alışkanlıklarımızı ve yöntemlerimizi değiştirse de, bu pazarlardan biri olan Altunizade’de Millet Parkı’nın karşısında her pazar kurulan açık oto pazarı, popülaritesini pek de kaybetmiş gibi görünmüyor. Altunizade Oto Pazarı oldukça kalabalık, her pazar dolup taşıyor, öyle ki satılık arabalar yer yokluğundan pazarın dışına taşmış durumda. Bu yüzden çevrede park edecek yer bulmak imkansız. Hatta bazı ara yollara zincir çekilip geçişe kapatılıyor, bu durum o bölgede yaşayanları da zor durumda bırakıyor.  
İstanbul Anadolu Yakası Oto Galericileri Derneği üyesi, Yener Otomotiv’in sahibi Halit Yeşiloğlu, yaklaşık bir yıllık aradan sonra Altunizade Oto Pazarına araç getirmiş. Göztepe Çemenzar’da ikinci el araba alım satımı yapan Yeşiloğlu, "Bir yıldır gelmiyordum, bir bakayım istedim. Ancak çok zam gelmiş. Bir arabanın giriş ücreti 40 TL olmuş. Ben bugün buraya 6 tane araç getirdim. 6 araç 40 TL’den 240 TL eder, bir de benzin masrafları ve çalışan elemanın ücreti, neredeyse 500 TL’ye geliyor. Bu ücreti biraz indirmeleri lazım" diyor.

Gelenlerin çoğu alıcı
Açık oto pazarlarına gelenlerin çoğu kararını vermiş kişilerden oluşuyor. Yani, pazarda beğendiği arabayı görürse hemen satın alıyor. Bu nedenle ikinci el oto galericileri için oto pazarlarına araba getirmek daha avantajlı olabiliyor. Yeşiloğlu, pazarları ikinci işyerleri olarak gördüklerini söylüyor.

"Yerimizi göstersinler, taşınalım"
Yener Otomotiv’in sahibi Halit Yeşiloğlu da, Anadolu Yakası’ndaki bütün oto galericileri gibi, şehir dışına taşınmayla ilgili oldukça dertli. Yeşiloğlu sıkıntısını, "O bizim büyük bir derdimiz. Ben vergi mükellefi bir insanım, bütün vergilerimi ödüyorum, ama geliyorlar, kapıma mühür vurmak istiyorlar. Nasıl bir sosyal devlet anlayışıdır bu? Yerimi, yurdumu göster, burası de, taşınayım. Örneğin Salı Pazarı’nın yerini değiştirdiler, yer yaptılar, pazarcılar ondan sonra geçti yeni yerlerine. Peki bizim durumumuz ne olacak, bize günah değil mi, bizim çoluğumuz çocuğumuz yok mu?" şeklinde anlatıyor.

Eski satışlar artık yok
Altunizade Açık Oto Pazarına bireysel satıcılar da geliyor, ancak pazarın çoğunluğu galericilerden oluşuyor. Üsküdar’da 20 yıldır ikinci el oto galericiliği yapan, 10 yıldır da Altunizade Oto Pazarına gelen bir oto galericisi, çoğu zaman binicilerin fiyatlarının kendilerinden yüksek olduğunu belirtiyor. Galerici, "Satışlar değişiyor, bazen iyi satış oluyor bazen hiç olmuyor, geldiğimiz gibi geri gidebiliyoruz. İnternet pazardaki satışları azalttı tabi, eskiden pazardan elimiz boş dönmezdik, 10 arabayla gelirdik, 3-4 tanesi satılırdı. Şu anda 3 haftadır üst üste hiç satış yapmadan geri dönüyoruz" diye konuşuyor.
Satış süreci şu şekilde işliyor: Müşteri arabayı beğenirse satıcı arabanın özelliklerini, değişen boyasının olup olmadığını müşteriye anlatıyor. Sıkı geçen bir pazarlık sonucu, kaparo alınıyor, alıcı ertesi gün oto galericisinin iş yerine gidip işlemleri tamamlayıp arabasını satın alıyor.  
Oto sitesi destekleniyor
Şehir dışında ikinci el oto sitesinin yapılmasını Anadolu Yakası’ndaki çoğu galerici destekliyor, sadece bazı dükkan sahipleri karşı çıkıyor. Bir kısım galerici de, mal sahibi olsa da, düzenli bir sitede birarada bulunmalarının kendilerine avantaj sağlayacağını ifade ediyor. Oto sitesine gelen bir alıcı, istediği arabayı bir galericide bulamazsa, galerici aynı sitede faaliyet gösteren bir diğer galericiye alıcıyı yönlendirebilecek. Karşılıklı yardımlaşma sayesinde müşterinin isteklerine daha kolay cevap verilebilecek. Diğer taraftan şehir içlerinde kurulan oto pazarları da ortadan kalkarsa, pazarların kurulduğu bölgede yaşayan insanların da mağduriyetleri de giderilmiş olacak.


Türkiye genelinde siteler açılıyor
Çorum’da ikinci el oto galericiliği yapan Lütfullah Bilgili, Altunizade Oto Pazarından araç satın almaya gelmiş. Bilgili, burada fiyatlar
o kadar uygun olmasa da çeşidin çok olduğunu, istediği modeli bulabildiğini söylüyor. Bilgili, Çorum’da galericiler sitesinin yapımının tamamlandığını, bir ay içinde açılışının yapılacağını dile getiriyor. Çorum Oto Galericileri Sitesi, belediye tarafından
galericilere uygun fiyatlarla ve taksit imkanları da sunularak satılmış. Bilgili, yeni site bizim için daha iyi olacak, diyor.